Климатичната криза е едно от най-големите предизвикателства на нашето време, а устойчивостта и отговорното използване на ресурсите – ключови елементи в борбата с нея.
“Двете най-големи предизвикателства, с които трябва да се справим, са изменението на климата и неравенството. Намираме се в ситуация, в която цената на бездействието е по-висока от цената на действието”, споделя Пол Полман, вицепрезидент на UN Global Compact Board.
Чрез местните и международни проекти Humana People to People не само подпомага общности в нужда, но и активно допринася за опазването на околната среда.
В две поредни срещи със студентската общност към Техническия и Икономическия Университет във Варна представители на HUMANA България разказаха за значението на повторната употреба на текстил като елемент от кръговата икономика и за проектите, свързани с екологично земеделие и подкрепа на общностите. Целта на тези събития е повишаване на ангажираността на младите хора по теми, свързани с опазване на околната среда и споделяне на устойчиви практики за решаване на локалните и глобалните екологични проблеми.
Земеделските инициативи на Humana People to People бяха фокус на публичната лекция на Десислава Цветкова от Проекта за градско земеделие на пред студенти от специалностите „Аграрен бизнес“ и „Търговия“ в Икономическия университет – Варна през месец октомври.
Десислава сподели впечатленията си от своето пътуване до Замбия, където се запозна със социалните проекти на международната организация Humana People to People в областта на земеделието,здравеопазването и образованието.
Студентите проявиха голям интерес към представените каузи и възможностите за развитие на земеделие в африканските държави.
Втората част от лекцията беше посветена на градското земеделие и по-специално на проекта 3C (Cultivate, Climate, Community) на HUMANA People to People България, който тази година отбеляза петата си годишнина.
Една от най-големите заплахи за околната среда е свръхпроизводството, което води и до прекомерно изхвърляне на текстилни изделия. Приносът на HUMANA в международен мащаб е да намали количеството на този вид отпадък чрез събиране, сортиране и пренасочване на носени дрехи към повторна употреба.
Това беше една от темите, които представители на българската фирма дискутираха със студенти от Техническия университет – Варна. „Предизвикателството – климатични промени“ беше тема на публична лекция и дискусия по покана на доц. д-р Даниела Тонева, ръководител на катедра „Екология и опазване на околната среда“. Ректорът на висшето училище проф. д-р Драгомир Пламенов откри събитието като акцентира на мерките за ограничаване въздействието на климатичните промени.
Десислава Цветкова, координатор на 3C проекта за градско земеделие, и Елена Кулева, PR и CSR експерт на HUMANA България, разказаха за социалните проекти у нас и по света – като реален принос към решаване на екологичните кризи.
Повторната употреба на дрехи намалява търсенето на нови изделия, което води до по-малко енергийни ресурси, необходими за производство, транспорт и суровини. По този начин, дейността на HUMANA директно подпомага намаляването на въглеродния отпечатък на модната индустрия.
Студентите от катедра „Екология“ се включиха с дискусия, провокирана от темата за повторната употреба на текстилни продукти и осъзнатото пазаруване. Те показаха лична ангажираност към темите, свързани с устойчив начин на живот и споделиха своя опит и подкрепа към каузите на HUMANA.
About The Author: Gergana
More posts by Gergana