Екип на HUMANA People to People България изнесе публична лекция пред студенти от Икономическия университет във Варна, посветена на климатичното въздействие на бизнес модела на компанията. Поканата беше отправена от проф. д-р Теодорина Турлакова, ръководител на катедра „Аграрна икономика“, в рамките на учебната програма по дисциплината „Икономика на околната среда“. Студенти от различни специалности научиха повече за индустрията с дрехи за повторна употреба в контекста на климатичните промени, както и за устойчивите практики на HUMANA.
В лекцията участваха Елена Кулева, PR&CSR мениджър, и Данаил Петров, ръководител на 3С – проект за градско земеделие на HUMANA България.
В първата част беше представен приносът на компанията за минимизирането на текстилните отпадъци и значението на повторната употреба за опазване на околната среда в контекста на свръхпроизводство и ултрабърза мода. Само през миналата година в Сортировъчния център във Варна са обработени над 11 000 тона текстилни продукти, като 65-70% са се върнали в търговската мрежа и това е удължило живота на дрехите с повторна употреба.
Данаил Петров разказа за международните проекти на HUMANA с положително климатично въздействие, както и за хуманитарните и екологични инициативи в Африка и Азия. Той представи конкретни примери за инициативи, които подобряват живота на уязвими общности, като подчерта значението на овластяването на местните хора и тяхната активна роля в процесите на промяна.
Студентите научиха и за социалните проекти в България. Данаил разказва за най-големият локален проект, с който се финансира градско земеделие, наречен „3С“. Името е съкращение от трите основни стълба на проекта: култивиране, климат и общност. Благодарение на този проект вече шеста година се изгражда общност от съмишленици, които придобиват знания и умения относно екологичното отглеждане на различни култури.
Елена Кулева представи данни от доклада на Oxford Economics за социалните и икономически ползи на сектора за втора употреба в международен аспект. Сред тях са сериозен принос към брутния вътрешен продукт на африканските държави, където се изнасят средно 30% от текстилните продукти втора употреба, създаването на зелени работни места, осигуряването на доходи за населението в по-бедни райони, овластяването на жените с цел равноправие между половете, както и ангажирането на местните общности.
Лекцията завърши с дискусия, в която студентите споделиха личното си мнение как могат да допринесат за опазването на природата чрез осъзнато потребление и разумен избор.
За нас от HUMANA е изключително важно да бъдем част от подобни информационни събития, на които да обърнем внимание на глобалните проблеми, пред които е изправено човечеството, за да провокираме осъзнат и разумен избор. Защото положителната промяна се постига стъпка по стъпка с лично действие на всеки един от нас.
About The Author: Gergana
More posts by Gergana